sobota, 8 marca 2014

Dzień kobiet - co tak naprawdę świętujemy?

Nie zdajecie sobie sprawy z tego jak wiele kobiet nie ma pojęcia o czym ma nam przypominać dzisiejsze święto. Matki nie edukują swoich córek, nauczyciele nie przekazują wiedzy uczniom. I potem słucham takich bzdur "nie świętuje tego komunistycznego święta" i scyzoryk by mi się pewnie wtedy w kieszeni otwierał, gdym tylko go miała. Kochane, nie bądźmy ignorantkami - każda z nas powinna wiedzieć to, co chce Wam dziś napisać!

Wiele kobiet myśli, że dzisiejszy dzień opiera się na tym, że to mężczyźni świętują istnienie kobiet, dziękują im za to, że są w ich życiu - dając im kwiaty itd. A tak naprawdę to jest dzień w którym to my powinnyśmy komuś podziękować. Komu? Naszym przodkiniom - innym kobietom. Jesteśmy im winne wdzięczność, bo gdyby nie one, gdyby nie ich odwaga i determinacja, nasze życie wyglądało by zgoła inaczej.

Jakie więc były początki tego święta? Za Wikipedią:
"8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. "Powstanie dwudziestu tysięcy". Do pożaru natomiast doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Zginęło wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn), z czego w większości ofiarami były żydowskie i włoskie imigrantki, w wieku od czternastu do czterdziestu ośmiu lat. Jedną z przyczyn tak dużej liczby ofiar było zamknięcie przez właścicieli większości wyjść z budynku, w tym na zewnętrzne klatki schodowe - powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, mająca na celu uniemożliwienie dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży. W konsekwencji dwaj właściciele stanęli przed sądem oskarżeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. Wydarzenie to przyczyniło się do powstania kilku komitetów i stowarzyszeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa w publicznych zakładach pracy."
"W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów[3].
19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 25 marca tego roku wiele robotnic zginęło w pożarze fabryki Triangle Shirtwaist[4]."


Jak widzicie Dzień Kobiet to nie goździki i rajstopy, to śmierć i poświęcenie. Inne kobiety oddały za nas życie - abyśmy mogły głosować, pracować, edukować się. Abyśmy mogły stanowić o sobie samodzielnie a nie być traktowane jako istoty niższego rzędu. Dlatego właśnie moim zdaniem to nie mężczyźni powinni w ten dzień świętować - to my same powinnyśmy to robić z szacunku dla kobiet, które oddały swoje życie za to, aby nasze wyglądało inaczej.Polecam Wam zapoznanie się z całym artykułem na temat naszego święta. I oczywiście życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji Naszego Dnia. Bądźcie zawsze sobą i nie pozwólcie sobie wmówić, że ktoś może decydować za Was. Nie ważne czy wolisz karierę, czy wolisz spełniać się w roli w matki i gospodyni, czy chcesz łączyć wszystkie role i rozwijać się na wielu płaszczyznach - każda droga jest dobra, tak długo jak jest Twoja i nie pozwalasz by ktokolwiek dyktował Ci jak masz żyć. Bądź kobietą - bądź sobą - dla siebie :)

23 komentarze:

 1. Dla mnie to święto nie jest niczym specjalnym ;)
  Pozdrawiam serdecznie ^^
  pusta-szklanka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wołałabyś całe życie spędzić bez prawa głosu, niepisata i nieczytata? :P

   Usuń
 2. Nie wiedziałam o tym :) Człowiek uczy się przez całe życie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda uświadomiona kobieta więcej to uśmiech na mej twarzy, pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Przyznam się szczerze, że sama nie wiedziałam jaka jest geneza tego święta. Dobrze wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dziękuję za uświadomienie. nigdy się nawet nie zastanawiałam nad tym świętem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego właśnie uświadamianie jest tak ważne! :)

   Usuń
 5. Bardzo ladnie to napisalas, i wielki uklon za to! Ja tez uwazam, ze to nasz dzien i dla nas samych :) I podobnie reaguje jesli ktos mowi, ze to komunistyczne swieto...
  :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post ! :)

  Zapraszam do mnie :)
  http://ispassionforlife.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za tę notkę, myślę, że więcej kobiet powinno dowiedzieć się o korzeniach tego święta.
  ★ blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz żałuje, że nie pomyślałam o akacji puszczenia tego w eter szerzej ;/

   Usuń
 8. A ja uważam, że kobieta ma codziennie swoje świeto jeśli robi coś dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego o jego genezie powinnyśmy tez pamiętać cały rok ;)

   Usuń
 9. może i nie znam dat ani zaczątku tej rewolucji, ale wiem dlaczego mamy Dzień Kobiet :)

  Wszystkiego dobrego! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. kiedyś nie mówiło się o pochodzeniu tego Święta w mediach, od kilku lat jest sporo reportaży, wczoraj - bodajże - na Discovery był świetny reportaż o Dniu Kobiet właśnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna wiadomość, im więcej kobiet wie, tym lepiej! :)

   Usuń
 11. świetny tekst :) każda z nas powinna znać swoją wartość i być jej pewna, i zawsze trzeba mieć swoje zdanie, by już nigdy nam go nie odebrali :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje bardzo za wszystkie komentarze i obserwacje - na pewno Was odwiedzę :)
Spam będzie usuwany.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...